Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji

Ustawa o cudzoziemcach przewiduje zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Po udzieleniu cudzoziemcowi takiego zezwolenia otrzymuje on tak zwaną Niebieską Kartę UE.

Chcąc otrzymać takie zezwolenie cudzoziemiec musi wykazać, że jego wynagrodzenie brutto jest nie niższe niż równowartości 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym zawarcie umowy. Jeżeli więc umowa była zawarta w tym roku, to miesięczne wynagrodzenie takiej osoby nie powinno być niższe niż 6407,27 zł brutto. 

Cudzoziemiec powinien również wykazać, że posiada wyższe kwalifikacje zawodowe – przedstawić dyplom, potwierdzający, że ukończył studia wyższe.

Oprócz tego, cudzoziemiec powinien również przedstawić takie dokumenty, jak w przypadku składania wniosku o kartę pobytu, to jest potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i jeżeli jest to w jego przypadku wymagane – informację starosty.

Posiadanie Niebieskiej Karty ma wiele korzyści – po upływie dwóch lata obowiązywania zezwolenia można bez konieczności zmiany decyzji zmienić stanowisko, wynagrodzenie lub wymiar pracy u swojego pracodawcy. Wystarczy jedynie powiadomić o tym wojewodę. Dopuszczalna jest również zmiana zezwolenia bez potrzeby składania nowego wniosku w przypadku zmiany pracodawcy. Osoba, która posiada Niebieską Kartę może również starać się o zalegalizowanie pobytu członka swojej rodziny, co nie jest dopuszczalne w przypadku karty pobytu. Możliwe jest bowiem w takiej sytuacji złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia w celu połączenia z rodziną, a uzyskanie takiego zezwolenia daje możliwość dostępu do rynku pracy w Polsce.

Dodaj komentarz